Wścieklizna 2019

Przypominamy o corocznym, obowiązkowym szczepieniu psów przeciwko wściekliźnie. W tym roku, akcja szczepienia odbywać się będzie w dniach 13.05.2019 - 31.05.2019. Szczegółowy harmonogram szczepienia:

 

Punkty szczepień w Brześciu Kujawskim zlokalizowane będą w następujących miejscach:

 

 

 

Mity i fakty związane ze szczepieniem:

 

MIT: Psa można szczepić raz na dwa lata.

 

FAKT: Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, obowiązkiem każdego właściela jest coroczne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie (link do ustawy, artykuł 56.)

 

MIT: Po co szczepić psa, skoro tego i tak nikt nie sprawdza?

 

FAKT: Na właściciela psa, który nie ma aktualnego szczepienia przeciwko wściekliźnie, Inspekcja Weterynaryjna może nałożyć mandat karny. Takie działanie umożliwia powyższa ustawa, a dokładnie artykuł 85., punkt 1a. Każde zaświadczenie o szczepieniu ma swój numer, a rejestr wszystkich zaszczepionych psów w danym miesiącu przekazywany  jest Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii we Włocławku.

 

MIT: Wścieklizna to niegroźna choroba, nie można się nią zarazić od zwierzęcia.

 

FAKT: Wścieklizna to choroba śmiertelna. Nie isnieje na nią żadne leczenie swoiste, dlatego tak ważna jest profilaktyka. Człowiek może się zarazić wścieklizną nie tylko od psa, ale także od kota, lisa, wiewiórki, a nawet konia.

 

MIT: Wyjeżdżam z psem za granicę, zaszczepię go już na miejscu.

 

FAKT: Aby pies mógł opuścić granicę naszego kraju, oprócz paszportu, wymagane jest aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie.